full screen background image

Historia

Kiedy powstał zespół „Alla Vienna”? Tak na dobre to dwa, trzy lata temu, ale… Ponieważ - poza tym, że jestem muzykiem, jestem również historykiem - mam skłonność do sięgania najodleglejszych czasów. Mógłbym więc zaryzykować stwierdzenie, że nasz zespół powstał we... wczesnych latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.


Wtedy to, przy okazji rodzinnych spotkań, nastoletni Janek Niedźwiecki (to ja – obecnie z kontrabasem) muzykowałem ze swoim wujkiem Jankiem Dobrowolskim (obecnie – jak i wtedy – flet). Kilkanaście lat później do rodziny i „zespołu” dołączyła moja żona – Marta Niedźwiecka (skrzypce). I w takim towarzystwie, i w takim zestawie instrumentów było nam dane tylko – twórczo – rozkwitać.


Historia potoczyła się błyskawicznie, w tempie kankana, jednego z naszych estradowych hitów. Uzupełnił nasz doborowy skład klarnecista Mariusz Barszcz, a po nim kolejni renomowani muzycy, którzy już na niejednej estradzie i scenie występowali: Małgorzata Smyczyńska – wiolonczela, Adam Manijak – fortepian i Tomasz Wrocławski - perkusja.


Na początku 2008 roku już wiedzieliśmy, że w każdym z nas gra mniej więcej to samo, a najlepiej brzmi, gdy robimy to wspólnie – pod szyldem „Alla Vienna” i pod dyrekcją zastępcy koncertmistrza Filharmonii Łódzkiej – Marty Niedźwieckiej.


Pierwsze próby i koncerty odbyły się w Łodzi – mieście, z którym każdy z nas jest związany poprzez wykształcenie, pracę lub pochodzenie. Od lata 2008 roku zagraliśmy około 100 koncertów w całej Polsce i za granicą.


Zespół początkowo swój repertuar budował wokół muzyki wiedeńskiej. Sukcesywnie powiększał program o muzykę musicalową, filmową i rozrywkową. Dziś wizytówką zespołu są nowatorskie projekty, łączące różne gatunki muzyczne: „Ale Kino”, „Kochamy Seriale”, „Muzyka Zespołu Queen Symfonicznie”, „Filmowe Piosenki z chórem”, czy „Piosenki Anny German”.


Z upoważnienia przyjaciół


Jan Niedźwiecki